ELJUTOTTUNK A KÖZELI VILÁGŰRBE!

  nyomtatási kép

Egy magyar kísérleti ballon sikeresen elérte a közeli világűrt.

Hegyi Norbert egyetemista, emellett amatőr csillagász, aki a körmendi Kölcsey Ferenc Gimnázium öregdiákja, 4-5 éves kora óta foglalkozik csillagászattal. Elsőként a budapesti Planetárium előtt pillantott távcsőbe, és napfoltokat tanulmányozott. Később csatlakozott több csillagász közösséghez is, például a Vega Csillagász Egyesülethez és a Magyar Csillagászati Egyesülethez.

A közeli világűrt elérő ballonkísérlet október 31-én a Vega Csillagászati Egyesület és a Hegyháti Csillagvizsgáló Alapítvány együttműködésével valósult meg. Az ötlet jórészt Hegyi Norbert fejéből pattant ki, de segítette a tervezésben és a munkálatokban Benkő Imre, aki szintén amatőr csillagász és elsőként csatlakozott a projekthez, továbbá egy meteorológus, csillagászok, egyetemi hallgatók és amatőr rádiósok.

A projekt annak kiderítését célozta, hogy képesek-e egy szondát megépíteni, és felbocsátani az űr felé. Azt is eltervezték, hogy a szonda készítsen képeket, mérje a magasságát, és a szél sebességét. Különlegesség, hogy a csapat interneten keresztül követhette a szonda tevékenységét. A képek 20 másodpercenként készültek, így végig megörökítették a szonda útját. A felszerelés között egy HD kamera is helyet kapott a rádióadó mellett.

A ballont a Hegyháti Csillagvizsgáló mellett készítették fel. Hidrogénnel töltötték meg, és nagyjából 2 méter átmérőjű gömböt kaptak. Ráerősítették a műszereket és a szonda útnak indult felfelé. Több mint 840 képet sikerült készíteni, ezeken többek között látni a környékbeli falvakat, a Dinári-hegységet, a felhők rétegeit, repülőket, és magát a világűrt. Egyedülálló módon a Holdat is sikerült lefényképezni, mintegy 25 km magasságból. A becslések szerint 30 km magasra szállt fel a szonda, és onnét kezdett el süllyedni. Az itt készült képeken a világűr olyan, mintha egy űrhajós szemével néznénk.

A szonda gyors ereszkedése végén a Keszthelyi-öbölben, a vízben landolt. A keszthelyi vízimentők és egy helyi horgász segítségével sikerült partra hozni. A felszerelés szerencsére épen maradt a kaland során. a magyar csillagászati projektek között jelentős kísérlet elérte célját. Az adatokat jelenleg Berlinben, Budapesten, Körmenden, Győrben, Szombathelyen, Zalaegerszegen és Baján dolgozzák fel. Hegyi Norbert azt is megjegyezte, hogy már dolgoznak a következő projekten.

 

Ágel Endre

Kölcsey Ferenc Gimnázium